bangora.jpg (22929 bytes)


Wspierają nas:

Fundacja Ekspert-Kujawy
portal www.inowroclaw.info.pl
Urząd Miasta Inowrocławia
OSIR Inowrocław
Zespół Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu

Pobierz bezpłatny program Pity 2010!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl

New Page 2

Wakacyjan integracja

W dniach 28.06 - 06.07 odbywały się w naszym mieście Letnie Półkolonie Integracyjne, których organizatorem było Inowrocławskie Towarzystwo Integracyjne EX AEQUO. W półkoloniach uczestniczyło 20 dzieci, w tym grupa dzieci niedowidzących, z porażeniem mózgowym, Zespołem Downa ADHD, Zespołem Lennoxa i autyzmem.
Głównym celem półkolonii było nie tylko zapewnienie uczestnikom aktywnego zorganizowanego wypoczynku letniego, ale także stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju procesu integracji dzieci zdrowych i tych z dysfunkcjami zdrowotnymi. Program półkolonii został oparty na poznawaniu najbliższej okolicy i nawiązywał do charakterystycznych elementów kultury i życia społecznego różnych narodowości i części świata.
W związku z tym pierwszego dnia, który symbolizował wizytę w Anglii i Niemczech, grupa półkolonijna zwiedziła Inowrocławski Dwór, czyli hodowlę psów rasowych, a także grała w gry kojarzące się z Anglią i Niemcami, czyli tenis ziemny na kortach tenisowych oraz minigolf i kręgle przy inowrocławskich tężniach.
Drugiego dnia odbyła się "Podróż po Polsce", czyli sympatyczna wizyta w Domu Samopomocy w Janikowie, gdzie inowrocławskie dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych z janikowskimi rówieśnikami oraz poznawały różne techniki tworzenia rękodzieła artystycznego.
Trzeci dzień to klimaty hiszpańskie i latynoskie, kojarzące się z barwą czerwoną i ogniem. Tego dnia miała miejsce wizyta w Straży Pożarnej, gdzie oprócz dokładnego spenetrowania strażackich wozów, uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w przypadku kontaktu z ogniem. Tego dnia nie zabrakło również nauki tańców latynoskich oraz zajęć plastycznych, a ugaszenie południowych temperamentów miało miejsce na krytej pływalni "Delfin".
Pod hasłem podróży do Belgii - głównej siedziby NATO, wyruszono czwartego dnia na lotnisko wojskowe do Latkowa, gdzie oprócz przyjrzenia się z bliska wielkim wojskowym śmigłowcom była okazja uczestniczyć w pieczeniu kiełbasek przy ognisku.
Po weekendowej przerwie, przyszła kolej na klimaty afrykańskie w niezwykle atrakcyjnej Stadninie Koni w Słońsku, gdzie w typowo afrykańskiej aurze półkoloniści przyglądali się między innymi afrykańskim strusiom i niezwykle licznym zwierzętom domowym, którym można było przyjrzeć się z bliska i przy tej wyjątkowej okazji nawet je pogłaskać. Nie zabrakło tam też przejażdżek na kucyku o wdzięcznym imieniu Balbinka, nauki afrykańskiej piosenki, gry na bębnach i pieczenia kiełbasek, jak również gry w piłkę nożną z sympatycznym, małym pieskiem.
Przedostatni dzień to podróż do krainy bajek, czyli wizyta w Kinomaxie na filmie "Roboty" , jak również integracyjne zabawy sportowe.
Finał półkolonii to nawiązanie do klimatów typowo amerykańskich, czyli zwiedzanie restauracji McDonald's, lody, Coca-Cola, a także gra w kosza, w tenisa ziemnego, zabawy plastyczne, pływanie na krytym basenie i tańczenie rock&rolla.
Wśród osób zajmujących się dziećmi na zasadzie wolontariatu byli pedagodzy i terapeuci Zespołu Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu: Agnieszka Krokowska, Halina Pomarańska, Dorota Kopeć, Magdalena Pałasz-Kminikowska, Anna Byrtek, Justyna Tuchorska, Urszula Kubiak, Jerzy Majewski i Lucyna Tomaszewska oraz rodzice: Iwona Sadecka i Grażyna Błaszczak. Dzieci korzystały z półkolonii nieodpłatnie, a ponadto otrzymywały także w ramach półkolonii drugie śniadanie. W związku z tym ogromne i serdeczne podziękowania należą się instytucjom, firmom i organizacjom, które wsparły finansowo i rzeczowo tę pierwszą wakacyjną inicjatywę ITI EX AEQUO, a są to: Urząd Miasta Inowrocławia, OSiR Inowrocław, Towarzystwo Kujawskie, DOM CHLEBA Tomasza Kuczyńskiego, Piekarnia Edmunda Węclewskiego, Zakłady Mięsne "Viando" Wandy Szczupak, Restauracja McDonald's oraz prywatna linia autobusowa nr 23 Władysława Kozieła. Organizatorzy wraz z dziećmi dziękują także gorąco za wspaniałą gościnę pani Stachowiak w "Inowrocławskim Dworze" oraz Straży Pożarnej przy ul. Toruńskiej, ponadto za wojskowy transport i gościnę Jednostce Wojskowej 1641 oraz panu Szarolecie za gościnność i wspaniałe wrażenia ze Stadniny Koni w Słońsku. Do tego podziękowania należą się opatrzności, że ani razu nie zawiodła piękna, słoneczna pogoda.
Patronat medialny objął nasz portal inowroclaw.info.pl.

itkol01.jpg itkol02.jpg itkol03.jpg itkol04.jpg itkol05.jpg

itkol06.jpg itkol07.jpg itkol08.jpg itkol09.jpg itkol10.jpg

itkol11.jpg itkol12.jpg itkol13.jpg itkol14.jpg itkol15.jpg

itkol16.jpg itkol17.jpg itkol18.jpg itkol19.jpg itkol20.jpg

itkol21.jpg itkol22.jpg itkol23.jpg


copyright 2005