bangora.jpg (22929 bytes)


Wspierają nas:

Fundacja Ekspert-Kujawy
portal www.inowroclaw.info.pl
Urząd Miasta Inowrocławia
OSIR Inowrocław
Zespół Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu

Pobierz bezpłatny program Pity 2010!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl

New Page 2

Spotkania w ramach obchodów Święta Niepełnosprawnych

  W poniedziałek, 28 listopada i w czwartek, 1 grudnia, odbyły się w Zespole Szkół Integracyjnych spotkania poświęcone tematyce osób niepełnosprawnych w ramach cyklu obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorem cyklu spotkań jest Inowrocławskie Towarzystwo Integracyjne EX AEQUO i Zespół Szkół Integracyjnych. Podczas poniedziałkowego spotkania z Małgorzatą Łaniecką - pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu, wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się jakie są możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych. Przy tej okazji omówione zostały możliwości skorzystania z dofinansowania na rzecz likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, możliwości dofinansowania modernizacji CO, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego, a także urządzeń AGD i komputerów. Omówiono także temat dotyczšcy korzystania z dotacji do turnusów rehabilitacyjnych, nauki i zasad składania wniosków o dofinansowanie.
W czwartek natomiast odbyło się spotkanie z fizjoterapeutami: mgr Grzegorzem Kolczyńskim i mgr Katarzyną Nawrocką. Grzegorz Kolczyński podjął ważny temat dotyczący powszechnego problemu ogółu naszego społeczeństwa związanego z bólami kręgosłupa i najpowszechniejszymi ich przyczynami, natomiast Katarzyna Nawrocka udzieliła wielu praktycznych wskazówek rodzicom i osobom opiekującym się dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym. Przy tej okazji można było uzyskać wiele cennych informacji dotyczšcych możliwości skorzystania z oferty Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i nawiązania kontaktów ze specjalistami zajmującymi się niepełnosprawnością.

Podsumowując te dwa spotkania można stwierdzić, że wbrew pozorom, istnieją różne możliwości udzielania wsparcia osobom niepełnosprawnym w ich dążeniu do integracji społecznej, a to, że z nich się nie korzysta wynika wyłącznie z niewiedzy i braku zainteresowania, o czym można było przekonać się patrząc na żenująco niską frekwencję podczas minionych spotkań. Zadać należy sobie więc pytanie, czy osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie chcą korzystać z tych możliwości, skoro sami nie wykazują chęci uczestniczenia w spotkaniach, organizowanych głównie z myślą o ich potrzebach?copyright 2005